Czy mój pies ma alergię?
- Opublikowano 04/17/2022
- przez admin
Podobnie jak w przypadku ludzi mechanizm alergii jest ten sam. Układ odpornościowy zwierząt reaguje nadmiernie na substacje zwane alergenami. Rodzajów alergii jest kilka. I – co często jest wyzwaniem – mogą się one na siebie nakładać, stąd problemy z diagnozą.
Alergie skórne
Dość często występującą alergią u zwierząt domowych są alergie na pchły. Niektóre zwierzaki są uczulone na pchle wydzieliny. Skóra wokół ugryzień jest mocno zaczerwieniona i spuchnięta.
Psy i koty często drapią się wówczas w okolicy ogona i za uszami – tam skupia się bowiem największa ilość ugryzień.
Obrzęki, opuchnięcia czy swędzenie skóry mogą być też objawem alergii pokarmowych lub na czynniki środowiskowe, jak pyłki czy pleśnie.
Krostki i zaczerwienienia są najczęstsze w okolicy uszu, łap, czasem pyska. Mogą im towarzyszyć objawy żołądkowo-jelitowe.
Wszystkie tego typu alergie stwarzają ryzyko wtórnych nadkażeń bakteryjnych, szczególnie wtedy kiedy zwierzę liże albo rozdrapuje rany.
Alergie wziewne
To uczulenie na to, co – mówiąc potocznie – fruwa w powietrzu. Roztocza, pyłki, strzępki grzybni. Wszystko to może uczulać nasze psy albo koty. Najczęstszymi objawami są w tym przypadku problemy z oddychaniem i katar. Zdarza się też jednak, że alergie wziewne manifestują się zmianami skórnymi.
Alergie pokarmowe
Mogą się one manifestować dwojako – poprzez objawy skórne, takie jak pokrzywka, pieczenie, świąd skóry, lub żołądkowo-jelitowe, jak objawy bólowe, biegunka i wymioty. Często symptomy te występują jednocześnie.
Najczęśniej u zwierząt domowych występują jednak nie alergie pokarmowe, tylko nietolerancje, nadwrażliwość na konkretny składnik pokarmu. Objawy tego typu nietolerancji są jednak bardzo zbliżone. Dochodzi do nich często skłonność do infekcji, dermatozy, brzydka sierść i suchość skóry.
Ostre reakcje alergiczne
Zwierzęta, podobnie jak ludzie mogą doświadczyć wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli nie zareagujemy w porę, może się on skończyć śmiercią naszego pupila. Wstrząsowi towarzyszą drgawki, spadek ciśnienia krwi, objawy ze strony układu nerwowego, czasem paraliż. Wstrząs może być reakcją np. na ukąszenie owada.
Na szczęście tego typu reacje są nader rzadkie.
Ugryzienie owada może się też skończyć opuchlizną, np. języka, pyska albo uszu.
Jeśli zauważasz u swojego pupila następujące objawy:
swędzenie skóry, uporczywe drapanie się
pokrzywkę
obrzęk pyska, uszu, powiek, uszu
zaczerwienioną skórę
biegunkę, gazy, wzdęcia
wymioty
kichanie, kaszel, świszczący oddech
swędzące uszy
utrata apetytu
przewlekłe infekcje
swędzące, łzawiące oczy
uporczywe wylizywanie się,
istnieje prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z alergią. Zawsze udaj się wtedy po poradę do lekarza weterynarii.