Koci

Czyli przegląd kociej kuwety i wszystkie rodzaje żwirków, które chłoną nieprzyjemne zapachy.

WYBIERAMY ŻWIREK DLA KOTA - WADY I ZALETY RÓŻNYCH ROZWIĄZAŃ

ŻWIREK, ŻWIREK, ŻWIREK... PYTACIE NAS CZĘSTO, JAKI ŻWIREK JEST NAJLEPSZY? KTÓRY ŻWIREK KOT POLUBI? KTÓRY JEST WYJĄTKOWO CHŁONNY? KTÓRE SĄ LEPSZE, ŻWIRKI KUKURYDZIANE, ŻWIRKI DREWNIANE, A MOŻE ŻWIRKI BENTONITOWE?

Przygotowaliśmy dla was zestawienie i jesteśmy pewni, że dzięki temu artykułowi wybierzecie idealny żwirek do kociej toalety 🙂

Żwirek niezbrylający - żwirek bentonitowy

TO PIERWSZY ŻWIREK, KTÓRY ZASTĄPIŁ PIASEK, CZYLI NATURALNY ŻWIREK, W KOCICH TOALETACH.

Jego zaletą jest wysoka chłonność płynów …ale niestety bez zbrylania. Stolec możemy łatwo usunąć, ale już będziemy mieć problem z dokładnjeszym odseparowaniem zużytego i mokrego żwirku. Niestety w domu unosić będą się również nieprzyjemne zapachy. Jest też nieprzyjemny dla łapek kota .

Występują tez warianty zapachowe (np. o zapachu lawendy) ale nie polecamy tego wyboru ze względu na możliwość podrażnienia skóry, alergie oraz nieprzyjemny zapach, który powstaje w polaczeniu z moczem. Niestety żwirek tez mocno się kurzy, co u wrażliwych zwierząt domowych może powodować problemy z drogami oddechowymi.

Żwirek bentonitowy to nie jest kompostowalny żwirek!

MUSIMY WIEDZIEĆ, ŻE ŻWIREK TEN NIE MOŻE BYĆ WRZUCANY DO TOALETY, PONIEWAŻ W POŁĄCZENIU Z WODĄ TWORZY ZAPYCHAJĄCĄ RURY MASĘ.

Zbrylający żwirek bentonitowy

Jak sama nazwa wskazuje żwirek ten będzie się zbrylał w kontakcie z cieczą. Jest to duża zaleta, ponieważ łatwo możemy usunąć zbrylony mocz łopatką, bez konieczności wymiany reszty żwirku. Niestety minusem jest wciąż tendencja do kurzenia się, alergie, podrażnienia dróg oddechowych u wrażliwych kotów, przyklejanie się do dna kuwety, oraz nieprzyjemny zapach.

Żwirek sepiolitowy

Żwirek ten nie jest jeszcze zbyt szeroko rozpowszechniony wśród producentów żwirków do kocich kuwet, jednak nie powinien ujść naszej uwadze, chociażby ze względu na powszechne zastosowanie materiału, z którego jest wykonany. Ten żwirek dla kota jest bardzo podobny w wyglądzie do popularnych żwirków bentonitowych, ale na tym podobieństwa się kończą. Sepiolit to popularny minerał zwany czasami „pianką morską”.

Atutem tego typu żwirku są jego właściwości antybakteryjne, które pozwalają zahamować rozwój drobnoustrojów oraz to, że doskonale wchłania mocz. Niestety tego typu żwirek nie zbryla się , a więc należy go w całości wymieniać po około tygodniu, codziennie usuwając z kuwety jedynie grubsze nieczystości, a to z kolei nie sprzyja utrzymaniu higieny naszego kota, oraz ekologii. Dlatego formuła ta pozwala tylko na częściowe zapobieganie rozwojowi bakterii.

Żwirek silikonowy, czyli silkatowy - żwirek zbrylający

Żwirek silikonowy to potoczna nazwa żwirku silkatowego… 🙂

Bazą żwirków silikatowych jest silikażel, który używany jest do pochłaniania wilgoci i absorbowania nieprzyjemnych zapachów. Torebki z kryształami silkażelu możemy znaleźć np. w kartonie z zamówionymi butami. Żwirek zostawia suchą kuwetę i nie pachnie nieprzyjemnie, pomimo że mocz pozostaje w żwirku. Żwirek ten nie kurzy się, jest wydajny, ale jego konsystencja często nie opowiada kotu. Drobinki są dość twarde i niestety wydają szeleszczący dźwięk, którego koty bardzo nie lubią. Ponieważ żwirek silikatowy nie przypomina naturalnych ściółek wykorzystywanych przez koty, nie jest przez wszystkie koty akceptowany.

Żwirek roślinny - nasz ulubiony żwirek dla kota

To najbardziej przyjazny środowisku rodzaj ściółki do kuwety kota, ponieważ wytwarzany jest z surowców odnawialnych, na przykład z włókien roślinnych, drewna lub ziaren kukurydzy. Nadaje się do usuwania drogą sanitarną, ponieważ mimo tego, że skrobia świetnie pochłania i wiąże ciecz, to pod wpływem dużej ilości wody rozpada się i nie pozostawia żadnych substancji niebezpiecznych dla środowiska. Zatem jest niezwykle wydajny. i bezpieczny. Należy tylko pamiętać, żeby usuwać grudki na bieżąco i małymi porcjami. Żwirek ten dostępny jest w wariantach zbrylającym i niezbrylającym się.

Żwirek roslinny jest bezpieczny dla twojego kota. Charakteryzuje się wysoką chłonnością, eliminacją nieprzyjemnych zapachów i zapobiega rozwojowi bakterii. Doskonale wiąże zapachy, zapewnia higieniczne warunki i zbryla.

Żwirek z drewna niestety łatwo przyczepia się do kocich łapek i sierści, przez co często ląduje poza kuwetą i roznosi sie po mieszkaniu. Nie jest polecany dla kotów długowłosych. Drewniane żwirki niezbrylające wymagają częstej wymiany, zatem częściej należy usuwać całą zawartość kuwety oraz pojedyncze grudki. Zużyty żwirek nieprzyjemnie pachnie i intensywnie pyli.

My zdecydowanie polecamy żwirek kukurydziany ze wszystkich żwirków roślinnych, którego plusem jest też waga. Siedmio litrowy worek żwirku kukurydzianego waży tylko 4,5 kg. Niewątpliwą zaletą jest tez fakt, że kukurydza, która jest wykorzystywana do produkcji żwirku jest wcześniej wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Co za tym idzie, jest przebadana i wolna od zanieczyszczeń. Nawet połknięcie pojedynczych granulek nie sprawi problemu, ponieważ naturalny surowiec nie zalega w przewodzie pokarmowym kota.

... ZATEM PODSUMUWUJAC

Na koncu i tak decyduje kot!

Koty mające wybór, żyjące na wolności, wybierają żwirek przypominający piasek lub miękką ogrodową ziemię. Większość kotów ma potrzebę kopania przed i często po skorzystaniu z kuwety. Dlatego dobry żwirek dla kotów musi dobrze i szybko pochłaniać wilgoć, być bez dodatków chemicznych, umożliwiać swobodne kopanie, eliminować przykre zapachy, tworzyć zwarte bryłki, oraz nie może być nieprzyjemny w dotyku – poduszki kocich łap są bardzo wrażliwe! Nie powinien również szeleścić, bo uniemożliwia to dyskretne korzystanie z kuwety. Kot jest drapieżnikiem, ale przecież często również ofiarą innych drapieżników zatem „nie chce”, by o tym, że korzysta z kuwety wiedziała cała okolica.

NA RYNKU MAMY BOGATĄ OFERTĘ ŻWIRKÓW, ALE UFAMY, ZE WYBIERZECIE TEN, KTÓRY BĘDZIE ZARÓWNO BEZ DODATKÓW CHEMICZNYCH, BĘDZIE ELIMINOWAŁ BRZYDKIE ZAPACHY A PRZY TYM BĘDZIE WYDAJNY, ALE I LUBIANY PRZEZ WASZE KOCIAKI 🙂

... PAMIETAJCIE TYLKO, ZE TO MY JESTEŚMY OD TEGO, ABY ZWIERZAKOWI ZAPEWNIC BEZPIECZENSTWO 🙂

Po czym poznać, że kotu nie odpowiada żwirek?

Koty, które wykazują awersję do określonej ściółki, często wydalają w pobliżu kuwety lub w miejscach, gspoko, dzisiaj dodzie znajduje się preferowane przez nie podłoże. O tym, że nie akceptują żwirku, może też świadczyć zaburzenie normalnego schematu związanego z wydalaniem (np. rezygnacja z kopania w żwirku w kuwecie).

Zachęcamy do dyskusji na naszym Instagramie i Facebooku 🙂

JAKI ŻWIREK DLA KOTA POLECACIE, JAKI KOCI ŻWIREK WYBIERACIE?

CZYM MOŻNA ZASTĄPIĆ ŻWIREK DLA KOTA?

JAK CZĘSTO WYMIENIACIE CAŁĄ KUWETĘ I ILE KUWET MACIE W DOMU?

CZY WY RÓWNIEŻ STAWIACIE NA NATURALNE PRODUKTY?

Koci

Ponieważ koty są dość wybredne, zadbajmy, żeby kuweta w pełni spełniała ich wymagania. W przeciwnym razie będą załatwiać się w innych niepożądanych miejscach. Tak więc ostatecznie o wyborze żwirku decyduje kot. Co ważne, w przypadku kilku kocich lokatorów każdy kot korzysta ze swojej kuwety i może mieć inne preferencje co do żwirku.

Jednym z ważnych elementów kociego wyposażenia jest kuweta. Dla właściwej higieny nie wystarczy zwykły piasek. Potrzebny jest profesjonalny żwirek, który odpowiednio wchłania wilgoć i minimalizuje nieprzyjemny zapach kociego moczu.

Żwirek zbrylający i niezbrylający

Ważne, żeby żwirek był miękki, łatwy do przekopania, wydajny i łatwy do sprzątnięcia, powinien dobrze pochłaniać nieprzyjemne zapachy i nie podrażniać kocich łap. Dostępnych jest kilka rodzajów: bentonitowy, silikonowy, drewniany i kukurydziany. Występuje w formie zbrylającej się lub niezbrylającej. Żwirek zbrylający tworzy pod wpływem wilgoci grudki, które można łatwo usunąć za pomocą łopatki. Nie trzeba za każdym razem wymieniać całości podkładu, przez co jest on bardziej wydajny. Jego wadą może być fakt, że czasem przykleja się do kuwety. Natomiast żwirek niezbrylający wchłania koci mocz, ale nie tworzy zwartych bryłek. Dlatego trzeba go częściej wymieniać.

Żwirki – bogaty wybór

  • Silikonowy wytwarzany z krzemionki ma postać przezroczystych kryształków. Doskonale wchłania mocz, a następnie odparowuje go bezzapachowo. Jest bardzo wydajny i nie pyli. Nie trzeba go sprzątać po każdym użyciu kuwety, wystarczy go tylko czasem zamieszać. Całość należy wymienić po ok. 2 – 4 tygodniach, o czym daje znać kolor żwirku, który zmienia się w kontakcie z moczem. Jest on jednak zimny, twardy i ostry i u młodych lub starszych kotów może powodować podrażnienie ich delikatnych łap. Niektóre koty mogą też nie akceptować żwirku silikonowego z powodu jego nieprzyjemnego odgłosu. 

  • Bentonitowy jest produkowany z naturalnej skały. Jest tańszy, pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość, ma bardzo dużą zdolność do absorbowania wody i skutecznie pochłania przykre zapachy. Do wyboru jest gruboziarnisty lub w postaci drobnych ziarenek. Może mieć naturalny zapach ziemi lub być nasączony aromatem np. lasu, lawendy czy aloesu. Nie wszystkie koty jednak akceptują te zapachy. Dodatkowo małe kamyczki przyczepiają się często do kocich łap i są roznoszone po domu. W kontakcie z mokrą powierzchnię zamieniają się w trudny do usunięcia cement. Nie zaleca się stosowania go w przypadku kociąt, ponieważ w przypadku zjedzenia jest szkodliwy. 

  • Drewniany wytwarzany jest z drzew iglastych lub liściastych i jest w 100% biodegradowalny. Szybko absorbuje wilgoć i dobrze pochłania brzydkie zapachy. Ma delikatny aromat drewna, który nie podrażnia kociego węchu. Występuje w  formie trocin lub pelletu. Jego drobniejsza postać jest pyląca, a lekkie trociny łatwo przylepiają się do łap i z tego powodu nie jest polecany dla kotów długowłosych. 

  • Kukurydziany jest bardzo chłonny, a także naturalny i biodegradowalny. Nawet jeśli zostanie zjedzony przez pupila,  nie jest szkodliwy,  nie powoduje też podrażnień łap. Nie kurzy się i jest na tyle ciężki, że nie roznosi się poza kuwetę. Zbryla się w grudki, które łatwo usunąć. 

Nowością są tzw. żwirki diagnostyczne. Jedne ułatwiają pobranie moczu do badania ogólnego np. w przypadku podejrzenia cukrzycy, inne poprzez zmianę koloru informują o zmianie pH moczu.

Zasadniczo na początku uzupełniania kuwety warto zacząć od żwirków bezzapachowych oraz zakupu mniejszych opakowań różnych żwirków, aby samemu sprawdzić, który będzie najlepszy dla naszego pupila.

Koci

Gdy w naszym domu pojawia się koci przyjaciel, ważne jest, żeby był zdrowy, szczęśliwy i bezpieczny. To od nas w dużej mierze zależy jego samopoczucie. Kot potrzebuje naszej miłości, czułości i troski, ale też dobrej jakości akcesoriów, które zapewnią mu szczęśliwe życie. A szczęśliwy kot to też szczęśliwy opiekun. Czego więc potrzebuje nasz pupil?

Miejsce do spania

Kot potrzebuje przede wszystkim zacisznego miejsca do odpoczynku i snu, ponieważ znaczną część swojego życia przesypia. I choć nasi milusińscy często drzemią na fotelach, kanapach i poduszkach, to osobne miejsce do spania jest dla nich niezbędne. Potrzebują własnego terytorium. Legowisko powinno być komfortowe (jedne koty wolą miękkie posłanie a inne nieco twardsze)  oraz chronić pupila przed zimnem podłogi. Dobrze położyć je w miejscu, w którym kot najchętniej spędza czas. Jeśli w domu jest więcej kotów, ważne żeby każdy miał swoje legowisko. Do wyboru mamy:

  • materace ze zdejmowanym pokrowcem,

  • proste, miękkie poduszki,

  • maty na kaloryfer i parapet,

  • legowiska na półki na ścianach,

  • wiklinowe kosze z miękkim kocem,

  • materiałowe domki i jaskinie,

  • relaksujące hamaki.

Pielęgnacja i higiena

Koty to bardzo czyste zwierzęta. Potrzebują w domu odpowiedniej toalety wypełnionej chłonnym żwirkiem (ważne, żeby było tyle toalet, ile jest kotów) oraz zadbania o ich sierść. Przygotujmy:

  • kuwetę odpowiedniej wielkości otwartą lub zamkniętą, 

  • żwirek pochłaniający mocz i brzydkie zapachy, 

  • łopatkę do żwirku, 

  • grzebienie i szczotki do wyczesywania futra, 

  • preparaty do czyszczenia oczu i uszu, 

  • produkty do pielęgnacji zębów. 

Drapaki

Naturalnym kocim zachowaniem jest ocieranie się o przedmioty i drapanie. Koty w ten sposób zostawiają swój zapach i znaczą teren. Ważne jest zapewnienie im odpowiedniego przyrządu — drapaka, który pozwoli im zaspokoić te potrzeby bez niszczenia kanap czy foteli. Zabawa na drapaku wzmacnia mięśnie kota, pozwala mu naostrzyć pazury oraz umożliwia obserwację całego pomieszczenia z góry. Dobry drapak zapewnia pupilowi wygodne miejsce do leżenia, swobodę drapania oraz różnorodne możliwości wspinania się. Ważne żeby słupek drapaka był co najmniej o 10 cm wyższy od kota, a cały drapak był stabilny i wykonany z wytrzymałego materiału.

Dostępne są drapaki w różnej postaci:

  • drapaki – wieże, 

  • drapaki – drzewka, 

  • drapaki – słupki, 

  • deski, maty, wałki do drapania. 

Drapaki różnią się zasadniczo wielkością, kształtem i wyposażeniem (hamak, budka, schodki, liny). Wybór drapaka najczęściej zależy od upodobań kota oraz od wielkości miejsca, którym dysponujemy.

Miski i poidełka

Dla kota przygotowujemy osobne naczynia na karmę i na wodę. Ustawmy je  z dala od kuwety. Możemy kupić:

  • miski na wodę i karmę, 

  • poidełka — fontanny, 

  • automatyczne dozowniki karmy, 

  • pojemniki do przechowywania pokarmu. 

Fontanna jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla naszego czworonoga niż miska, ponieważ zapewnia mu stale świeżą, filtrowaną i wzbogaconą w tlen wodę. Dodatkowo koty chętniej piją bieżącą wodę niż odstaną, dlatego korzystając z poidełka będą lepiej nawodnione.

Transport

Nawet jeśli nasz pupil stale przebywa w domu, to zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zabrać go na zewnątrz, np. jadąc na wizytę do weterynarza. Również takim wypadku zadbajmy o komfort i bezpieczeństwo kota podczas transportu. Do wyboru mamy:

  • plastikowe i wiklinowe transportery, 

  • torby transportowe, 

  • szelki i smycze, 

  • obróżki i adresówki. 

Zabawki

Koty uwielbiają się bawić. Zabawa to nieodłączna część kociego życia, daje mnóstwo radości i urozmaica życie. Pomaga zacieśnić więzi między zwierzakiem a opiekunem, zadbać o kondycję kota i zapobiec jego otyłości. Jest wiele ciekawych zabawek do wyboru:

  • myszy i piłki z różnych materiałów,  

  • poduszki z walerianą i rolki z kocimiętką, 

  • wędki z przynętą, 

  • inteligentne zabawki stymulujące rozwój tj. labirynty, maty węchowe, czy karuzele, 

  • zabawki elektryczne tj. skaczące rybki, dyski poruszające się w różnych kierunkach i  wydające odgłosy myszy czy latające motylki, 

  • tunele i kartony z otworami. 

Bezpieczeństwo na co dzień

W domu tworzymy dla naszego pupila przyjazną przestrzeń, ale ważne jest, żeby zadbać także o jego bezpieczeństwo — zabezpieczyć okna, drzwi, balkon. Szczególnie, że koty są bardzo niezależne i ciekawe świata. Odpowiednie akcesoria uchronią kociaka przed utknięciem w uchylnym oknie i pozwolą mu swobodnie wylegiwać się na balkonie bez zagrożenia wypadnięciem. Potrzebne będą do tego:

  • siatki zabezpieczające okna i balkon, 

  • klapki przejściowe montowane w drzwiach wejściowych, 

  • ograniczniki okien uchylnych, 

  • kratki zabezpieczające. 

Stwarzając pupilowi odpowiednie warunki, sprawimy, że będzie wiódł z nami zdrowe i szczęśliwe życie.

Koci

Wyobraź sobie, że masz w domu małe dziecko, które potrafi się wspinać aż do sufitu, zawisnąć na firance jak małpka, wcina kwiatki i lubi przesiadywać w pełnej prania pralce. Poziom potencjalnego zniszczeń i zagrożeń wzrasta o 200%? Tak, oto nadchodzi kot! Nie zastanawiaj się dłużej. Przygotuj na tę przygodę swoje mieszkanie. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą ci zachować spokój, a dom i kota… w całości!

Pamiętaj, że...

Kot to stworzenie o silnej potrzebie eksploracji przestrzeni, próbowania, kosztowania, wspinania się gdzie tylko się da i polowania. Kotów nie powstrzymują ich niepełnosprawności. Kot niewidzący lub niedowidzący, chodzący na trzech łapach albo niesłyszący będą chciały doświadczać przestrzeni i przemieszczać tak samo jak pełnosprawni krewni.

Kiedy i gdzie karmić psa?

Jednym z najgroźniejszych odpadów dla kota są, nie inaczej, reklamówki. Szeleszczą, można się nimi bawić, można je rozerwać i pogryźć je, a nawet… żuć. Nie ma lepszej zabawki. Uważaj. Usuń tego typu opakowania z kociego pola widzenia. Kot zaplątany w reklamówkę może się poważnie zranić albo zadusić. Połknięty kawałek rozciągającego plastiku to w przypadku kota najczęściej konieczność skomplikowanej, ratującej życie operacji.

Okna, balkon, lufcik

Nie bez przyczyny osoby, które adoptują kota do nowego domu, proszą nowych właścicieli o zabezpieczenie okien. To tylko kot – każdy ruch na zewnątrz: ptaszek, listek albo piórko niesione przez wiatr, to coś, co po prostu TRZEBA złapać. Siatka albo metalowa moskitiera w oknie lub na balkonie są absolutną koniecznością. Uważaj na siatki okienne, które łatwo rozerwać. Skorzystaj najlepiej z usług firmy, która specjalizuje się w zabezpieczeniach tego typu.

Miałeś/-aś kota 20 lat i NIGDY nie spadł? To nic nie oznacza. Upadek z okna najczęściej kończy się albo zgonem, albo bardzo poważnymi obrażeniami. I może się przydarzyć zwierzęciu w każdym wieku i o każdym rodzaju temperamentu.

Nie, nie wystarczy po prostu uchylać okna. Po pierwsze, w gorący dzień zadusicie się i wy, i kot, a po drugie, kot naprawdę potrafi się wydostać i przez taką szczelinę. Koty zawieszone w szczelinie okiennej najczęściej zaś umierają w męczarniach. Okno po prostu miażdży im powoli narządy wewnętrzne i dusi.

Usuń z przestrzeni rośliny trujące

Listy roślin, które mogą być szkodliwe dla kota, są dostępne powszechnie. Sprawdź, czy nie masz żadnej z nich w swoim domu. Znajomi na pewno ucieszą się z dorodnej monstery albo dużej difenbachii. Naprawdę nie warto ryzykować. Koty bardzo często podgryzają rośliny dla zabawy. A! Lubią też podsikiwać do dużych donic. Jeśli nie chcesz stracić roślin, zabezpiecz ziemię w doniczce specjalną pokrywą. Jeśli doniczki stoją na parapecie lub na kwietnikach, ustabilizuj je albo przymocuj. Kot może zrzucić na siebie ciężką doniczkę i zrobić sobie krzywdę. Poza tym… po prostu żal roślin.

Uwaga! Ta sama zasada tyczy się roślin, które wkładasz do wazonu. Możesz być pewien/pewna, że zainteresują twojego kota. Aha, woda, w której stoją kwiaty, także może kotu zaszkodzić.

Aua, parzy!

Świeczki, kominki zapachowe, gorące garnki

Nigdy nie zostawiaj niczego palącego się albo gorącego bez nadzoru. Łapka i pac! Zapalona świeczka ląduje na podłodze. Co dalej? Nie chcesz wiedzieć!

Osobnym tematem są olejki eteryczne i inne substancje zapachowe, które zwierzę mogą nie tylko drażnić, ale też zrobić mu poważną krzywdę. To samo tyczy się wszelkich pałeczek zapachowych tak chętnie ustawianych np. w łazience. Tak, tak, czas z nich zrezygnować.

Toaleta

Zawsze zamykaj klapę w toalecie, szczególnie jeśli masz kociaka. Wpaść do niej jest łatwo, wydostać się – niezwykle trudno. To ważne szczególnie wtedy, kiedy używasz detergentów – zapachów, produktów czyszczących z chlorem etc. Mogą one być bardzo toksyczne dla kota.

Kable na wierzchu

Jeśli w twoim domu są gdzieś przewody albo kable ciągnące się po podłodze, cóż – mogą być świetną kocią zabawką. Pochowaj je w specjalnych puszkach, taśmach albo podepnij do ściany.

Szafki, które łatwo otworzyć

Jeśli nie chcesz, żeby kot wchodził do szafy, pomyśl o specjalnych zamknięciach, które mu to uniemożliwią. Dla kota szafa to jak wejście do Narnii – koty wprost uwielbiają wyciągać nasze ubrania i mościć się w ciepłym, miękkim i ciemnym miejscu. Mrau! Zamknięcie w szafie kota na dłuższy czas może natomiast doprowadzić do przykrych sytuacji.

Żaluzje i rolety

Podwiązuj sznureczki do ściągania żaluzji i rolet – tak, tak, twój kot na pewno będzie się chciał nimi pobawić, szczególnie pod twoją nieobecność. Ryzyko zaplątania się i zrobienia sobie krzywdy jest spore.

Gdzie jest mój kot?!

Zawsze sprawdzaj, czy kot jest w domu, kiedy do niego wejdziesz. Zwróć uwagę, czy zwierzak z niego nie wybiegł, kiedy ty wychodzisz. Sprawdzaj kuchenkę, pralkę, zmywarkę, zanim je włączysz. Naprawdę – koty są absolutnymi mistrzami w ukrywaniu się w takich miejscach.

Pamiętaj, że...

Kot to stworzenie o silnej potrzebie eksploracji przestrzeni, próbowania, kosztowania, wspinania się gdzie tylko się da i polowania. Kotów nie powstrzymują ich niepełnosprawności. Kot niewidzący lub niedowidzący, chodzący na trzech łapach albo niesłyszący będą chciały doświadczać przestrzeni i przemieszczać tak samo jak pełnosprawni krewni.

Kiedy i gdzie karmić psa?

Jednym z najgroźniejszych odpadów dla kota są, nie inaczej, reklamówki. Szeleszczą, można się nimi bawić, można je rozerwać i pogryźć je, a nawet… żuć. Nie ma lepszej zabawki. Uważaj. Usuń tego typu opakowania z kociego pola widzenia. Kot zaplątany w reklamówkę może się poważnie zranić albo zadusić. Połknięty kawałek rozciągającego plastiku to w przypadku kota najczęściej konieczność skomplikowanej, ratującej życie operacji.

Okna, balkon, lufcik

Nie bez przyczyny osoby, które adoptują kota do nowego domu, proszą nowych właścicieli o zabezpieczenie okien. To tylko kot – każdy ruch na zewnątrz: ptaszek, listek albo piórko niesione przez wiatr, to coś, co po prostu TRZEBA złapać. Siatka albo metalowa moskitiera w oknie lub na balkonie są absolutną koniecznością. Uważaj na siatki okienne, które łatwo rozerwać. Skorzystaj najlepiej z usług firmy, która specjalizuje się w zabezpieczeniach tego typu.

Miałeś/-aś kota 20 lat i NIGDY nie spadł? To nic nie oznacza. Upadek z okna najczęściej kończy się albo zgonem, albo bardzo poważnymi obrażeniami. I może się przydarzyć zwierzęciu w każdym wieku i o każdym rodzaju temperamentu.

Nie, nie wystarczy po prostu uchylać okna. Po pierwsze, w gorący dzień zadusicie się i wy, i kot, a po drugie, kot naprawdę potrafi się wydostać i przez taką szczelinę. Koty zawieszone w szczelinie okiennej najczęściej zaś umierają w męczarniach. Okno po prostu miażdży im powoli narządy wewnętrzne i dusi.

Usuń z przestrzeni rośliny trujące

Listy roślin, które mogą być szkodliwe dla kota, są dostępne powszechnie. Sprawdź, czy nie masz żadnej z nich w swoim domu. Znajomi na pewno ucieszą się z dorodnej monstery albo dużej difenbachii. Naprawdę nie warto ryzykować. Koty bardzo często podgryzają rośliny dla zabawy. A! Lubią też podsikiwać do dużych donic. Jeśli nie chcesz stracić roślin, zabezpiecz ziemię w doniczce specjalną pokrywą. Jeśli doniczki stoją na parapecie lub na kwietnikach, ustabilizuj je albo przymocuj. Kot może zrzucić na siebie ciężką doniczkę i zrobić sobie krzywdę. Poza tym… po prostu żal roślin.

Uwaga! Ta sama zasada tyczy się roślin, które wkładasz do wazonu. Możesz być pewien/pewna, że zainteresują twojego kota. Aha, woda, w której stoją kwiaty, także może kotu zaszkodzić.

Aua, parzy!

Świeczki, kominki zapachowe, gorące garnki

Nigdy nie zostawiaj niczego palącego się albo gorącego bez nadzoru. Łapka i pac! Zapalona świeczka ląduje na podłodze. Co dalej? Nie chcesz wiedzieć!

Osobnym tematem są olejki eteryczne i inne substancje zapachowe, które zwierzę mogą nie tylko drażnić, ale też zrobić mu poważną krzywdę. To samo tyczy się wszelkich pałeczek zapachowych tak chętnie ustawianych np. w łazience. Tak, tak, czas z nich zrezygnować.

Toaleta

Zawsze zamykaj klapę w toalecie, szczególnie jeśli masz kociaka. Wpaść do niej jest łatwo, wydostać się – niezwykle trudno. To ważne szczególnie wtedy, kiedy używasz detergentów – zapachów, produktów czyszczących z chlorem etc. Mogą one być bardzo toksyczne dla kota.

Kable na wierzchu

Koci

Podstawą prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia naszego pupila jest zdrowa dieta. A wartościowy posiłek powinien być odpowiednio podany. Jak wybrać miskę dla kota, żeby była dla niego odpowiednia i zwierzę chciało z niej jeść i pić? Nie jest to wcale taka prosta decyzja.

Miski metalowe, ceramiczne i plastikowe

Przy zakupie misek warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ważne, żeby miska była  funkcjonalna i wykonana z dobrej jakości tworzywa tak, żeby można było ją łatwo umyć i żeby jedzenie nie przyklejało się do powierzchni. Warto wybrać taką, którą można myć w zmywarce. Naczynia  mogą być metalowe, plastikowe, szklane lub ceramiczne. Dobrze kupić odpowiednio ciężką miskę, żeby kot nie mógł jej łatwo wywrócić i rozlać wody, czy rozsypać karmy.

Dobierzmy miseczki o odpowiedniej pojemności tak, żeby pomieściły właściwą ilość karmy i wystarczający zapas wody. Ich wielkość dopasujmy do wielkości kota. Mały kotek będzie miał problemy z jedzeniem ze zbyt dużej miski.

Naczynia mogą stać pojedynczo, bezpośrednio na ziemi lub na stojaku wykonanym z drewna, metalu lub plastiku. Można je wtedy łatwo zdejmować do mycia. Stojaki zapewniają miskom stabilność, a zwierzakom wygodę jedzenia. Podwyższenie sprawia, że miski nie przesuwają się po podłodze w trakcie posiłku. Dostępne są też tzw. bufety – zestawy z kilkoma miskami. Ważna jest też estetyka naczyń, powinny nam się podobać. Wybierzmy kolor, wzór i motyw, który nam odpowiada. A pod miskę lub stelaż podłóżmy podkładkę zabezpieczającą podłogę.

Automatyczne fontanny

Automatyczne poidła są bardziej pojemne (1,5 – 3L) i zapewniają pupilowi stale świeżą i filtrowaną wodę. Fontanna dozując wodę, wzbogaca ją w tlen, a aktywny filtr z węgla drzewnego czyści ją i zapewnia jej najwyższą jakość. Koty zazwyczaj mało piją, a w trakcie  karmienia suchą karmą nawodnienie jest szczególnie ważne. Niedobory wody mogą powodować u zwierzaków choroby nerek. Koty chętniej piją bieżącą wodę, dlatego fontanna stanowi doskonałe rozwiązanie, bo zachęca mruczka do picia wody. Poidło jest stabilne i posiada antypoślizgowe nóżki. Przydaje się bardzo w czasie dłuższych nieobecności opiekuna w domu. Niektóre fontanny posiadają też regulowany przepływ wody. W zależności od upodobań kota można ustawić łagodny strumień, delikatny prąd lub rwącą rzekę.

Automaty do karmienia

Automatyczny karmnik nadaje się zarówno dla karmy suchej, jak i mokrej. Zapewnia kotu posiłki nawet podczas nieobecności opiekuna. Programator umożliwia ustawienie wydawania karmy na okres 48 godzin. Pojemnik otwiera się automatycznie po upływie ustawionego czasu. Może wydawać jeden, dwa lub trzy posiłki dziennie. Umieszczony w podłożu Cool Pack chłodzi mokrą karmę, utrzymując jej świeżość. Gumowe, antypoślizgowe nóżki zapewniają karmnikowi stabilność.

Przejrzyjmy oferty i wybierzmy najlepsze rozwiązanie dla naszego mruczącego przyjaciela.