Jakie miseczki wybrać dla kota, czy poidła są potrzebne

Podstawą prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia naszego pupila jest zdrowa dieta. A wartościowy posiłek powinien być odpowiednio podany. Jak wybrać miskę dla kota, żeby była dla niego odpowiednia i zwierzę chciało z niej jeść i pić? Nie jest to wcale taka prosta decyzja.

Miski metalowe, ceramiczne i plastikowe

Przy zakupie misek warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Ważne, żeby miska była  funkcjonalna i wykonana z dobrej jakości tworzywa tak, żeby można było ją łatwo umyć i żeby jedzenie nie przyklejało się do powierzchni. Warto wybrać taką, którą można myć w zmywarce. Naczynia  mogą być metalowe, plastikowe, szklane lub ceramiczne. Dobrze kupić odpowiednio ciężką miskę, żeby kot nie mógł jej łatwo wywrócić i rozlać wody, czy rozsypać karmy.

Dobierzmy miseczki o odpowiedniej pojemności tak, żeby pomieściły właściwą ilość karmy i wystarczający zapas wody. Ich wielkość dopasujmy do wielkości kota. Mały kotek będzie miał problemy z jedzeniem ze zbyt dużej miski.

Naczynia mogą stać pojedynczo, bezpośrednio na ziemi lub na stojaku wykonanym z drewna, metalu lub plastiku. Można je wtedy łatwo zdejmować do mycia. Stojaki zapewniają miskom stabilność, a zwierzakom wygodę jedzenia. Podwyższenie sprawia, że miski nie przesuwają się po podłodze w trakcie posiłku. Dostępne są też tzw. bufety – zestawy z kilkoma miskami. Ważna jest też estetyka naczyń, powinny nam się podobać. Wybierzmy kolor, wzór i motyw, który nam odpowiada. A pod miskę lub stelaż podłóżmy podkładkę zabezpieczającą podłogę.

Automatyczne fontanny

Automatyczne poidła są bardziej pojemne (1,5 – 3L) i zapewniają pupilowi stale świeżą i filtrowaną wodę. Fontanna dozując wodę, wzbogaca ją w tlen, a aktywny filtr z węgla drzewnego czyści ją i zapewnia jej najwyższą jakość. Koty zazwyczaj mało piją, a w trakcie  karmienia suchą karmą nawodnienie jest szczególnie ważne. Niedobory wody mogą powodować u zwierzaków choroby nerek. Koty chętniej piją bieżącą wodę, dlatego fontanna stanowi doskonałe rozwiązanie, bo zachęca mruczka do picia wody. Poidło jest stabilne i posiada antypoślizgowe nóżki. Przydaje się bardzo w czasie dłuższych nieobecności opiekuna w domu. Niektóre fontanny posiadają też regulowany przepływ wody. W zależności od upodobań kota można ustawić łagodny strumień, delikatny prąd lub rwącą rzekę.

Automaty do karmienia

Automatyczny karmnik nadaje się zarówno dla karmy suchej, jak i mokrej. Zapewnia kotu posiłki nawet podczas nieobecności opiekuna. Programator umożliwia ustawienie wydawania karmy na okres 48 godzin. Pojemnik otwiera się automatycznie po upływie ustawionego czasu. Może wydawać jeden, dwa lub trzy posiłki dziennie. Umieszczony w podłożu Cool Pack chłodzi mokrą karmę, utrzymując jej świeżość. Gumowe, antypoślizgowe nóżki zapewniają karmnikowi stabilność.

Przejrzyjmy oferty i wybierzmy najlepsze rozwiązanie dla naszego mruczącego przyjaciela.