Jaki żwirek dla kota wybrać?

Ponieważ koty są dość wybredne, zadbajmy, żeby kuweta w pełni spełniała ich wymagania. W przeciwnym razie będą załatwiać się w innych niepożądanych miejscach. Tak więc ostatecznie o wyborze żwirku decyduje kot. Co ważne, w przypadku kilku kocich lokatorów każdy kot korzysta ze swojej kuwety i może mieć inne preferencje co do żwirku.

Jednym z ważnych elementów kociego wyposażenia jest kuweta. Dla właściwej higieny nie wystarczy zwykły piasek. Potrzebny jest profesjonalny żwirek, który odpowiednio wchłania wilgoć i minimalizuje nieprzyjemny zapach kociego moczu.

Żwirek zbrylający i niezbrylający

Ważne, żeby żwirek był miękki, łatwy do przekopania, wydajny i łatwy do sprzątnięcia, powinien dobrze pochłaniać nieprzyjemne zapachy i nie podrażniać kocich łap. Dostępnych jest kilka rodzajów: bentonitowy, silikonowy, drewniany i kukurydziany. Występuje w formie zbrylającej się lub niezbrylającej. Żwirek zbrylający tworzy pod wpływem wilgoci grudki, które można łatwo usunąć za pomocą łopatki. Nie trzeba za każdym razem wymieniać całości podkładu, przez co jest on bardziej wydajny. Jego wadą może być fakt, że czasem przykleja się do kuwety. Natomiast żwirek niezbrylający wchłania koci mocz, ale nie tworzy zwartych bryłek. Dlatego trzeba go częściej wymieniać.

Żwirki – bogaty wybór

  • Silikonowy wytwarzany z krzemionki ma postać przezroczystych kryształków. Doskonale wchłania mocz, a następnie odparowuje go bezzapachowo. Jest bardzo wydajny i nie pyli. Nie trzeba go sprzątać po każdym użyciu kuwety, wystarczy go tylko czasem zamieszać. Całość należy wymienić po ok. 2 – 4 tygodniach, o czym daje znać kolor żwirku, który zmienia się w kontakcie z moczem. Jest on jednak zimny, twardy i ostry i u młodych lub starszych kotów może powodować podrażnienie ich delikatnych łap. Niektóre koty mogą też nie akceptować żwirku silikonowego z powodu jego nieprzyjemnego odgłosu. 

  • Bentonitowy jest produkowany z naturalnej skały. Jest tańszy, pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość, ma bardzo dużą zdolność do absorbowania wody i skutecznie pochłania przykre zapachy. Do wyboru jest gruboziarnisty lub w postaci drobnych ziarenek. Może mieć naturalny zapach ziemi lub być nasączony aromatem np. lasu, lawendy czy aloesu. Nie wszystkie koty jednak akceptują te zapachy. Dodatkowo małe kamyczki przyczepiają się często do kocich łap i są roznoszone po domu. W kontakcie z mokrą powierzchnię zamieniają się w trudny do usunięcia cement. Nie zaleca się stosowania go w przypadku kociąt, ponieważ w przypadku zjedzenia jest szkodliwy. 

  • Drewniany wytwarzany jest z drzew iglastych lub liściastych i jest w 100% biodegradowalny. Szybko absorbuje wilgoć i dobrze pochłania brzydkie zapachy. Ma delikatny aromat drewna, który nie podrażnia kociego węchu. Występuje w  formie trocin lub pelletu. Jego drobniejsza postać jest pyląca, a lekkie trociny łatwo przylepiają się do łap i z tego powodu nie jest polecany dla kotów długowłosych. 

  • Kukurydziany jest bardzo chłonny, a także naturalny i biodegradowalny. Nawet jeśli zostanie zjedzony przez pupila,  nie jest szkodliwy,  nie powoduje też podrażnień łap. Nie kurzy się i jest na tyle ciężki, że nie roznosi się poza kuwetę. Zbryla się w grudki, które łatwo usunąć. 

Nowością są tzw. żwirki diagnostyczne. Jedne ułatwiają pobranie moczu do badania ogólnego np. w przypadku podejrzenia cukrzycy, inne poprzez zmianę koloru informują o zmianie pH moczu.

Zasadniczo na początku uzupełniania kuwety warto zacząć od żwirków bezzapachowych oraz zakupu mniejszych opakowań różnych żwirków, aby samemu sprawdzić, który będzie najlepszy dla naszego pupila.