Jaki jest najlepszy żwirek dla kota?

Czyli przegląd kociej kuwety i wszystkie rodzaje żwirków, które chłoną nieprzyjemne zapachy.

WYBIERAMY ŻWIREK DLA KOTA - WADY I ZALETY RÓŻNYCH ROZWIĄZAŃ

ŻWIREK, ŻWIREK, ŻWIREK... PYTACIE NAS CZĘSTO, JAKI ŻWIREK JEST NAJLEPSZY? KTÓRY ŻWIREK KOT POLUBI? KTÓRY JEST WYJĄTKOWO CHŁONNY? KTÓRE SĄ LEPSZE, ŻWIRKI KUKURYDZIANE, ŻWIRKI DREWNIANE, A MOŻE ŻWIRKI BENTONITOWE?

Przygotowaliśmy dla was zestawienie i jesteśmy pewni, że dzięki temu artykułowi wybierzecie idealny żwirek do kociej toalety 🙂

Żwirek niezbrylający - żwirek bentonitowy

TO PIERWSZY ŻWIREK, KTÓRY ZASTĄPIŁ PIASEK, CZYLI NATURALNY ŻWIREK, W KOCICH TOALETACH.

Jego zaletą jest wysoka chłonność płynów …ale niestety bez zbrylania. Stolec możemy łatwo usunąć, ale już będziemy mieć problem z dokładnjeszym odseparowaniem zużytego i mokrego żwirku. Niestety w domu unosić będą się również nieprzyjemne zapachy. Jest też nieprzyjemny dla łapek kota .

Występują tez warianty zapachowe (np. o zapachu lawendy) ale nie polecamy tego wyboru ze względu na możliwość podrażnienia skóry, alergie oraz nieprzyjemny zapach, który powstaje w polaczeniu z moczem. Niestety żwirek tez mocno się kurzy, co u wrażliwych zwierząt domowych może powodować problemy z drogami oddechowymi.

Żwirek bentonitowy to nie jest kompostowalny żwirek!

MUSIMY WIEDZIEĆ, ŻE ŻWIREK TEN NIE MOŻE BYĆ WRZUCANY DO TOALETY, PONIEWAŻ W POŁĄCZENIU Z WODĄ TWORZY ZAPYCHAJĄCĄ RURY MASĘ.

Zbrylający żwirek bentonitowy

Jak sama nazwa wskazuje żwirek ten będzie się zbrylał w kontakcie z cieczą. Jest to duża zaleta, ponieważ łatwo możemy usunąć zbrylony mocz łopatką, bez konieczności wymiany reszty żwirku. Niestety minusem jest wciąż tendencja do kurzenia się, alergie, podrażnienia dróg oddechowych u wrażliwych kotów, przyklejanie się do dna kuwety, oraz nieprzyjemny zapach.

Żwirek sepiolitowy

Żwirek ten nie jest jeszcze zbyt szeroko rozpowszechniony wśród producentów żwirków do kocich kuwet, jednak nie powinien ujść naszej uwadze, chociażby ze względu na powszechne zastosowanie materiału, z którego jest wykonany. Ten żwirek dla kota jest bardzo podobny w wyglądzie do popularnych żwirków bentonitowych, ale na tym podobieństwa się kończą. Sepiolit to popularny minerał zwany czasami „pianką morską”.

Atutem tego typu żwirku są jego właściwości antybakteryjne, które pozwalają zahamować rozwój drobnoustrojów oraz to, że doskonale wchłania mocz. Niestety tego typu żwirek nie zbryla się , a więc należy go w całości wymieniać po około tygodniu, codziennie usuwając z kuwety jedynie grubsze nieczystości, a to z kolei nie sprzyja utrzymaniu higieny naszego kota, oraz ekologii. Dlatego formuła ta pozwala tylko na częściowe zapobieganie rozwojowi bakterii.

Żwirek silikonowy, czyli silkatowy - żwirek zbrylający

Żwirek silikonowy to potoczna nazwa żwirku silkatowego… 🙂

Bazą żwirków silikatowych jest silikażel, który używany jest do pochłaniania wilgoci i absorbowania nieprzyjemnych zapachów. Torebki z kryształami silkażelu możemy znaleźć np. w kartonie z zamówionymi butami. Żwirek zostawia suchą kuwetę i nie pachnie nieprzyjemnie, pomimo że mocz pozostaje w żwirku. Żwirek ten nie kurzy się, jest wydajny, ale jego konsystencja często nie opowiada kotu. Drobinki są dość twarde i niestety wydają szeleszczący dźwięk, którego koty bardzo nie lubią. Ponieważ żwirek silikatowy nie przypomina naturalnych ściółek wykorzystywanych przez koty, nie jest przez wszystkie koty akceptowany.

Żwirek roślinny - nasz ulubiony żwirek dla kota

To najbardziej przyjazny środowisku rodzaj ściółki do kuwety kota, ponieważ wytwarzany jest z surowców odnawialnych, na przykład z włókien roślinnych, drewna lub ziaren kukurydzy. Nadaje się do usuwania drogą sanitarną, ponieważ mimo tego, że skrobia świetnie pochłania i wiąże ciecz, to pod wpływem dużej ilości wody rozpada się i nie pozostawia żadnych substancji niebezpiecznych dla środowiska. Zatem jest niezwykle wydajny. i bezpieczny. Należy tylko pamiętać, żeby usuwać grudki na bieżąco i małymi porcjami. Żwirek ten dostępny jest w wariantach zbrylającym i niezbrylającym się.

Żwirek roslinny jest bezpieczny dla twojego kota. Charakteryzuje się wysoką chłonnością, eliminacją nieprzyjemnych zapachów i zapobiega rozwojowi bakterii. Doskonale wiąże zapachy, zapewnia higieniczne warunki i zbryla.

Żwirek z drewna niestety łatwo przyczepia się do kocich łapek i sierści, przez co często ląduje poza kuwetą i roznosi sie po mieszkaniu. Nie jest polecany dla kotów długowłosych. Drewniane żwirki niezbrylające wymagają częstej wymiany, zatem częściej należy usuwać całą zawartość kuwety oraz pojedyncze grudki. Zużyty żwirek nieprzyjemnie pachnie i intensywnie pyli.

My zdecydowanie polecamy żwirek kukurydziany ze wszystkich żwirków roślinnych, którego plusem jest też waga. Siedmio litrowy worek żwirku kukurydzianego waży tylko 4,5 kg. Niewątpliwą zaletą jest tez fakt, że kukurydza, która jest wykorzystywana do produkcji żwirku jest wcześniej wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Co za tym idzie, jest przebadana i wolna od zanieczyszczeń. Nawet połknięcie pojedynczych granulek nie sprawi problemu, ponieważ naturalny surowiec nie zalega w przewodzie pokarmowym kota.

... ZATEM PODSUMUWUJAC

Na koncu i tak decyduje kot!

Koty mające wybór, żyjące na wolności, wybierają żwirek przypominający piasek lub miękką ogrodową ziemię. Większość kotów ma potrzebę kopania przed i często po skorzystaniu z kuwety. Dlatego dobry żwirek dla kotów musi dobrze i szybko pochłaniać wilgoć, być bez dodatków chemicznych, umożliwiać swobodne kopanie, eliminować przykre zapachy, tworzyć zwarte bryłki, oraz nie może być nieprzyjemny w dotyku – poduszki kocich łap są bardzo wrażliwe! Nie powinien również szeleścić, bo uniemożliwia to dyskretne korzystanie z kuwety. Kot jest drapieżnikiem, ale przecież często również ofiarą innych drapieżników zatem „nie chce”, by o tym, że korzysta z kuwety wiedziała cała okolica.

NA RYNKU MAMY BOGATĄ OFERTĘ ŻWIRKÓW, ALE UFAMY, ZE WYBIERZECIE TEN, KTÓRY BĘDZIE ZARÓWNO BEZ DODATKÓW CHEMICZNYCH, BĘDZIE ELIMINOWAŁ BRZYDKIE ZAPACHY A PRZY TYM BĘDZIE WYDAJNY, ALE I LUBIANY PRZEZ WASZE KOCIAKI 🙂

... PAMIETAJCIE TYLKO, ZE TO MY JESTEŚMY OD TEGO, ABY ZWIERZAKOWI ZAPEWNIC BEZPIECZENSTWO 🙂

Po czym poznać, że kotu nie odpowiada żwirek?

Koty, które wykazują awersję do określonej ściółki, często wydalają w pobliżu kuwety lub w miejscach, gspoko, dzisiaj dodzie znajduje się preferowane przez nie podłoże. O tym, że nie akceptują żwirku, może też świadczyć zaburzenie normalnego schematu związanego z wydalaniem (np. rezygnacja z kopania w żwirku w kuwecie).

Zachęcamy do dyskusji na naszym Instagramie i Facebooku 🙂

JAKI ŻWIREK DLA KOTA POLECACIE, JAKI KOCI ŻWIREK WYBIERACIE?

CZYM MOŻNA ZASTĄPIĆ ŻWIREK DLA KOTA?

JAK CZĘSTO WYMIENIACIE CAŁĄ KUWETĘ I ILE KUWET MACIE W DOMU?

CZY WY RÓWNIEŻ STAWIACIE NA NATURALNE PRODUKTY?