Opieka zdrowotna nad adoptowanym psem

Gabinet weterynaryjny to jedyne miejsce, które naprawdę musimy odwiedzić z adoptowanym psem. Taką wizytę najlepiej zaplanować już w pierwszym tygodniu po adopcji.

W wielu schroniskach opieka medyczna i leczenie zwierząt poważnie szwankują – głównie przez natłok podopiecznych i brak odpowiednich funduszy. Dlatego koniecznie powinniśmy sprawdzić, w jakim stanie jest nasz psiak i czy przypadkiem nie potrzebuje pilnej pomocy weterynarza.

Na co moze chorować pies ze schroniska?

Psy żyjące w dużych skupiskach narażone są na wiele chorób. Do najczęstszych należą choroby pasożytnicze – prawie każdy adoptowany ze schroniska psiak ma w jelitach jakiegoś pasażera na gapę. Zarobaczenie w początkowych stadiach może nie dawać żadnych specyficznych objawów, poza lekką biegunką lub świądem w okolicy odbytu. Dlatego po konsultacji z weterynarzem psiaka ze schroniska powinniśmy jak najszybciej odrobaczyć!

Adoptowany psiak może także cierpieć na choroby zakaźne, takie jak nosówka, kaszel kennelowy czy parwowiroza. Do najczęstszych objawów chorobowych należą posmutnienie, biegunka, podwyższona temperatura, kaszel lub wypływ z oczu i nosa. Szczególnie ciężki przebieg choroby te mają u szczeniat, ale nawet dorosły pies pozbawiony odpowiedniej opieki lekarskiej może umrzeć z ich powodu. Jeśli u adoptowanego psiaka zauważymy choć jeden z objawów mogących świadczyć o chorobie, natychmiast udajmy się z nim do weterynarza.

Wizyta u specjalisty to także dobra okazja by dowiedzieć się o sposobach zabezpieczania psa przed kleszczami i o nadchodzących terminach szczepień.